Miejsce na gaśnice

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Yagr
Posty: 14498
Rejestracja: 23 lip 2006, 00:12
Lokalizacja: Kraków
Pojemność: 1598
Rocznik: 2007
Generacja: MK2
Nadwozie: Kombi
Kontakt:

Post autor: Yagr »

jarekezg, przeczytanie nic ci nie da - ważne są przepisy wykonawcze oraz ich interpretacja co w polskich warunkach prowadzi do takich paradoksów że dwie jednostki policji z sąsiednich miast zupełnie odmiennie interpretuja przepisy ;) No ale akurat w sprawie gasnic było już na tyle głośno że za brak legalizacji to raczej mało który policmajster mandat wypisze a i to z duża dozą prawdopodobnego odrzucenia przez sąd. ;)
Polak potrafi!!



ale mu się nie chce...
a jak mu się zechce...
to potrafi



spieprzyć!

P I W O L E C Z Y !

"wszystko co ma cycki lub koła będzie sprawiało problemy"
Awatar użytkownika
Jamszoł
Posty: 22178
Rejestracja: 29 lip 2006, 01:17
Lokalizacja: Kalisz
Pojemność: 2300
Rocznik: 2008
Generacja: MK4
Nadwozie: Kombi
Kontakt:

Post autor: Jamszoł »

jarekezg, a jeśli Ci mało to przestudiuj to dokładnie :

Czy policjant może ukarać kierowcę za posiadanie na wyposażeniu pojazdu gaśnicy z przekroczonym terminem ważności określonym przez producenta?

Obowiązujące aktualnie przepisy nie dają podstaw prawnych do kontrolowania daty ważności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262) wymienia w par. 11 ust.1 elementy obowiązkowego wyposażenia pojazdu: m.in. pojazd samochodowy wyposaża się: "pkt.14 w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla". Zgodnie z treścią art. 66 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 - tekst jednolity) urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie. Inny akt prawny, w którym uregulowana jest kwestia kontroli wyposażenia pojazdu w gaśnicę, to Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999r. Nr 81, poz. 917). Rozporządzenie to określa wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z nim badanie gaśnicy samochodowej wykonywane jest poprzez oględziny, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy (pkt 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia).

Jakkolwiek przepisy nie obligują kierujących do dokonywania okresowej kontroli sprawności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu, to wydaje się, że zasadną jest okresowa konserwacja i sprawdzenie gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie.


http://www.v10.pl/prawo/Czy,policjant,m ... e,294.html
Oczy 6.11.2010/15.01.2020 [ 28.08.2012_16.30 ]
Kudłaty_EZG
Posty: 3397
Rejestracja: 23 sie 2009, 10:31
Lokalizacja: Głowno

Post autor: Kudłaty_EZG »

Yagr pisze: ich interpretacja co w polskich warunkach
i dlatego wolę wydać te 83gr/msc i mieć spokój
Post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Kiedy znajdziemy się na zakręcie.. redukcja, but i odcięcie :DDD
Awatar użytkownika
darcun4
Posty: 3468
Rejestracja: 22 mar 2005, 20:46
Lokalizacja: Toruń

Post autor: darcun4 »

jarekezg pisze: zgodnie z zasadami i w sposób
określony w Polskich Normach...
Jamszoł pisze:"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. Nr 32 poz. 262) z dnia 26 lutego 2003 r.-pojazd samochodowy powinien być wyposażony w gaśnicę. Polskie Normy (np.PN-92/M/51079) określają zaś ich warunki techniczne
A w tym wszystkim ja dodam swój "kwiatek".
Ustawa o Normalizacji Art. 3 p-t 3
"Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne"
I tym optymistycznym akcentem, proponuję zakończyć temat gaśnic samochodowych i ich legalizacji. Legalizacja czegokolwiek nie świadczy o sprawności, a dzięki tak skonstruowanym przepisom prawnicy w tym kraju mają się dobrze.
Kudłaty_EZG
Posty: 3397
Rejestracja: 23 sie 2009, 10:31
Lokalizacja: Głowno

Post autor: Kudłaty_EZG »

darcun4 pisze:
jarekezg pisze:
zgodnie z zasadami i w sposób
określony w Polskich Normach...
to nie mój tekst :P
Post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Kiedy znajdziemy się na zakręcie.. redukcja, but i odcięcie :DDD
mateusz_175
Posty: 978
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:21
Lokalizacja: Wiązownica

Post autor: mateusz_175 »

W MK6 gaśnica jest fabrycznie pod siedzeniem pasażera z przodu, nie zawadza, jak fotel dosunięty do przodu to nie widać, dobre miejsce :)
U mnie jeszcze oryginalna siedzi z logo Forda :mrgreen: z urwaną tą dźwignią więc już jej nie użyje :mrgreen: , pasuje kiedyś kupić nową :)
Awatar użytkownika
Mikosz
Posty: 1689
Rejestracja: 12 lis 2007, 16:57
Lokalizacja: UK

Post autor: Mikosz »

Uspokoiliście mnie z tą legalizacją. W maju mija termin ale bede olewać. Wazne że jest gaśnica i basta.
Kriss, dzięki za fotke. To miejsce będzie przeszkadzać żonie :/ Ty nie masz chyba drugiej połówki to to miejsce w sam raz :P
Pod fotelem znalazłem taki haczyk żeby zamocować gaśnicę za pomocą opaski. Mam opaske z Holandii taka że można odpiąc a nie bawić kombinerkami.
Ktoś na forum FCP napisał:
A wiecie, że jak policja zatrzyma i macie przeterminowaną gaśnicę to nic nam nie może zrobić? Bo gaśnica ma być ale żaden przepis nie mówi o tym, że musi być z dobrą datą ważności! Jak ktoś będzie Was chciał za to ukarać to powiedzcie, że nie przyjmujecie mandatu - na 100% była to tylko próba nastraszenia. Co innego gdy gaśnicy brak - za to mandat
Awatar użytkownika
Jamszoł
Posty: 22178
Rejestracja: 29 lip 2006, 01:17
Lokalizacja: Kalisz
Pojemność: 2300
Rocznik: 2008
Generacja: MK4
Nadwozie: Kombi
Kontakt:

Post autor: Jamszoł »

Mikosz, no przecież pisałem o tym - przytaczałem tu przepis co do gaśnicy :mrgreen:
Oczy 6.11.2010/15.01.2020 [ 28.08.2012_16.30 ]
Kudłaty_EZG
Posty: 3397
Rejestracja: 23 sie 2009, 10:31
Lokalizacja: Głowno

Post autor: Kudłaty_EZG »

Mikoszależ z Ciebie amator :P dzięki tak mieszczonej gaśnicy druga połówka trzyma nóżki bliżej środka woza co ułatwia Ci trzymanie dłoni na kolanie
Post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Kiedy znajdziemy się na zakręcie.. redukcja, but i odcięcie :DDD
Awatar użytkownika
Mikosz
Posty: 1689
Rejestracja: 12 lis 2007, 16:57
Lokalizacja: UK

Post autor: Mikosz »

jarekezg pisze: Mikoszależ z Ciebie amator :P dzięki tak mieszczonej gaśnicy druga połówka trzyma nóżki bliżej środka woza co ułatwia Ci trzymanie dłoni na kolanie
Prawa ręka jest do wrzucania biegów a nie erotyczne głaszczenie kolana :P

Gaśnica pod fotelem jest to dobre miejsce. Nie może mi zawracać :P

[ Dodano: Nie 29 Sty, 2012 ]
Starą gaśnicę w jaki sposób pozbywacie ? Wiem że można zostawić w sklepie BHP do utylizacji ale czy biora kase za to ?? Takze piszcie gdzie jeszcze można zostawić np. w hipermarketach czy gdzieś ??
Awatar użytkownika
kupiec
Posty: 12680
Rejestracja: 08 paź 2007, 00:34
Lokalizacja: tychy
Pojemność: 1600
Rocznik: 2005
Generacja: Inny samochód
Nadwozie: Kombi
Kontakt:

Post autor: kupiec »

Mikosz, kolega starą gaśnicę trzymał w domu w kuchni bo mówił że żona jego żle gotuje i może się przydać :) no i cholera jasna po paru miesiącach się przydała jak on sam oleju na frytki nie wyłączył :/ ugasił nią pożar :)
تاجر القواعد
[*] 1.8 TD
Bo ja lubię coś napisać i potem to sobie czytać. Dzięki temu jestem mądry, bo to są bardzo mądre te moje posty
ODPOWIEDZ